Facebook

Festival bojovníků 2016

Bojovníci, šermíři, gladiátoři, mušketýři, landsknechti, kejklíři, lučištníci, kavalíři i krásné dámy... Vtáhneme Vás do děje!

PÁTEK 11.11.
program bez veřejnosti
09:00-17:30 workshop s mistrem Peterem Kozou - téma šavle
19:30-20:30 večeře mistrů Magisteria - hodnocení počinů roku - bez účasti veřejnosti
20:45 oslava výročí české šermířské historie, slavnostní založení Prvního oficiálního šermířského pipe clubu a oficiální vyhlášení termínu festivalu pro rok 2017

SOBOTA 12.11.
program bez veřejnosti
08:00-09:00 společný ranní čaj a programový meeting zástupců účinkujících a produkce festivalu
09:00-12:00 workshopy a prezentace
12:00-13:00 oběd a meeting zástupců účinkujících a produkce festivalu
13:00 společné foto účinkujících festivalu
18:00 večeře pro účinkující festivalu

SOBOTA 12.11.
program pro veřejnost
13:00-18:00 soutěž choreografií
přednášky
exhibice
13:00-18:00 doprovodný program pro rodiny s dětmi
19:30 slavnostní vyhlášení vítězů soutěže choreografií a předání pamětních listů za počiny roku
20:00-22:30 přednášky, exhibice, rozhovory poroty a soutěžících
23:00 skoro půlnoční překvapení - divadlo
00:30 slavnostní uzamykání výčepu

NEDĚLE 13.11.
program bez veřejnosti
09:00-12:00 přednášky, workshopy
12:00-13:00 obědová pauza
13:00-15:30 workshop boje na koni

Mezi novinky patří:
- přednáškový workshop o mečových tancích
- čerstvé info a rozprava s osobnostmi, které se podílejí na vzniku šermířských scén k připravované počítačové hře Kingdom Come: Deliverance


NOMINOVANÍ NA POČINY ROKU:

LITERATURA:

  • Stanislav Hrbatý, Petr Czajkowski, Malované zbroje ve sbírkách státního zámku Konopiště. Poklady zbrojnic na hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu, Brno, 2015
  • Leonid Křížek - Soubojová trilogie - Historie evropských duelů a šermu od starověku k branám renesance, Historie evropských duelů a šermu - čas rváčů a duelantů, Historie evropských duelů a šermu - Od duelového ke sportovnímu kolbišti, Praha, rok vydání 2013
  • Ing. Roman Vaverka – překlady šermířských knih
  • Petr Matoušek – překlady šermířských knih
  • Petr Žákovský, Tesák z holešické tvrze na Příbramsku, in: Non Sensistis Gladiós, Lodž, 2011, Tesáky s prořezávanými záštitnými trny z moravských sbírek, in: Archeologické rozhledy XLIII, Praha, 2011

REKONSTRUKCE:

  • dobývací stroje - Černovice skupina Aesculus
  • historické objekty - tvrz Malešov - majitel Ondřej Slačálek, stejně tak autor
  • repliky historických zbraní - Patrik Bárta
  • antická veslice - Jaro Matějka
  • kostýmy smrtihlavů - David Mišík

AKCE A FESTIVALY:

  • Josefínské slavnosti Terezín, termín 30.9. - 1.10. 2016, 2.10. - bitva u Lovosic, pořadatel: Klub vojenské historie spolu s městem Terezín
  • Bitva u Slavkova, termín 2.12 - 4.12.2016, pořadatel: AusterlitzPro, místo konání: obec Tvarožná
  • Železné a zlaté České Budějovice 2015 - Přemyslovské slavnosti u příležitosti oslav 750 let jihočeské metropole, pořadatel: Město České Budějovice, termín 18.9. - 19.9. 2015, organizační tým: Art4promotion, A.K.A. České Budějovice, A.R.G.O. production, Sdružení Housova mlýna, Chilli production
  • Festival vojenství - hrad Helfštýn (Olomoucký kraj), termín: 21.5. - 22.5.2016, pořadatel: skupina Adorea ve spolupráci s muzeem Komenského v Přerově a za podpory Olomouckého kraje
  • Korunovační slavnosti Karla IV. v Praze, termín konání: 3.9 až 4.9 2016, pořadatelé: Karlova Univerzita spolu s magistrátem hl. města Prahy, na odborné rekonstrukci korunovace se podílelo Arcibiskupství pražské
  • Menzúra 1.9.2016., pořadatel akce: Tostabur - tovaryšstvo starých bojových umění a řemesel v Bratislavě, místo konání: Velký Grob
  • RepliCon Praha 5.11. - 6.11.2016, čtvrtý ročník šermířského veletrhu, přednášky věnované historii, burza a prodej tématických předmětů, pořadatel: Hana a Jiří Smolovi, místo konání: Praha


DIVADLO:

  • Don Quijote – Divadelní léto pod plzeňským nebem – adaptace a režie: Vilém Dubnička, dramaturgie: Jiří Janků, souboje: Karel Basák
  • Robin Hood - Otáčivé hlediště Český Krumlov - Jihočeské divadlo - režie: Martin Glaser, dramaturg: Zdeněk Jecelín, Olga Šubrtová, choreografie soubojů: Petr Nůsek A.R.G.O., zbraně, zbroj: Petr Theimer, šermující tým: A.K.A. Akademie rytířských umění
  • Spartakus – Divadlo J.K. Tyla – choreografie a režie: Jiří Pokorný, bojové scény: Karel Basák


FOTO, FILM, VIDEO:

  • Michaela Wecker a Jaroslav Pelíšek - fotografování středověkého lovu
  • A.R.G.O. Historie pro film – Satisfakce 1720
  • Merlet – Last Knights
  • Adorea – video Souboj na dlouhý meč


PROJEKTY:

  • Hra Kingdom Come: Deliverance - Warhorse Studios Daniel Vávra
  • Dům rytířských ctností - Robert Waschka
  • Výprava Rytířského turnaje na koních 2016 - Štvanci Brno


EXTRA:

  • Mistrovství světa v historickém (uměleckém) šermu - Artistic Fencing World Championship, Kolomna (Rusko) - Balestra Letohrad


Festival pořádá A.K.A. České Budějovice, Unie evropských historických bojových umění Magisterium, sdružení Housova mlýna, agentura A.R.G.O., A.K.A. - AKADEMIE RYTÍŘSKÝCH UMĚNÍ, za podpory Města Tábor, pod záštitou herce Jana Potměšila a zakladatele Magisteria Petera Kozy.